Jak się obchodzić z suchym lodem?

Suchy lód to rozwiązanie o bardzo szerokim zastosowaniu. Jednak nie każdy wie, że jego używanie wymaga pamiętania o kilku istotnych szczegółach. Jak obchodzić się z suchym lodem?

Suchy lód – zagrożenia

Na pierwszy rzut oka można uznać, że ze strony suchego lodu nic nam nie zagraża, lecz, wystarczy przyjrzeć się jego specyfikacji, by dojść do wniosku, że jest wręcz odwrotnie. O czym mowa? Bezpośredni kontakt z suchym lodem w postaci stałej może spowodować odmrożenia.

Co więcej, suchy lód w czasie sublimacji wypiera tlen atmosferyczny z powietrza, a jego zawartość dwutlenku węgla powyżej 5% w powietrzu może powodować zawroty głowy, znużenie, czy nawet utratę przytomności. Bardzo wysokie stężenie dwutlenku węgla może nawet doprowadzić do uduszenia. Jakby tego było mało, to należy liczyć się z tym, że również przechowywanie suchego lodu w bardzo szczelnym pojemniku może doprowadzić do pęknięcia, czy nawet wybuchu.

Jak w takim razie należy się obchodzić z suchym lodem?

Przede wszystkim należy zadbać o jego odpowiednie przechowanie. Co to oznacza? Suchy lód powinno się przetrzymywać w niedostępnym dla czynników zewnętrznych pojemniku o grubej izolacji, ponieważ dzięki temu wolniej ulegnie sublimacji. Co ważne, nie powinno się do tego używać lodówki z zamrażarką, czy bardzo szczelnych opakowań. Idealne warunki do przechowywania suchego lodu zapewnią specjalistyczne pojemniki magazynowe.

Miejsce, w którym znajdzie się suchy lód, również powinno być dobrze dobrane. W tym przypadku warto postawić na pomieszczenia z dobrą wentylacją powietrza. Należy zrezygnować z jego przechowywania w przestrzeni, która nie jest wietrzona, jak również w piwnicach, czy samochodach.

Środki ostrożności należy również zachować, mając bezpośredni kontakt z suchym lodem, w szczególności, jeśli dotyczy to czyszczenia. Produkt ten sprawdza się w odświeżaniu wielu różnych powierzchni i stanowi alternatywną metodę dla dotychczas znanych i stosowanych rozwiązań. Jednak, aby czyszczenie suchym lodem nie skończyło się nieszczęściem, trzeba zachować rozwagę.

Przy bezpośrednim kontakcie z lodem należy założyć skórzane rękawice, ręcznik, czy nawet rękawice kuchenne. Nie wolno go dotykać bez wcześniejszego osłonienia dłoni, bo można spowodować oparzenia na skórze. Dlatego dobrą praktyką jest również skorzystania z usług profesjonalnej firmy, która ma bogate doświadczenie, odpowiedni przeszkolonych pracowników i jest w stanie podjąć się czyszczenia suchym lodem.

Artykuł powstał dzięki współpracy z PODLAK S.C. Małgorzata Podlak, Robert Podlak.