Jak dbać o elewację?

Elewacja jest tym elementem budynku, który jako pierwszy rzuca się w oczy patrzącym. Jej funkcja jest nie tylko dekoracyjna, ale także ochronna. O elewację należy dbać regularnie, a nie tylko od czasu do czasu.

Mycie elewacji, czyli przywracanie budynkowi estetycznego wyglądu

Mycie elewacji jest pierwszą czynnością, jaka przychodzi do głowy, kiedy mowa o dbałości o budynek. Możesz je wykonać samodzielnie lub zatrudnić ekipę specjalistów. Drobne zabrudzenia usuniesz sam, ale większe na przykład glony z pomocą fachowców. Kluczem do sukcesu jest jednak regularność. Na gruntowne czyszczenie elewacji warto się zdecydować raz na kilka sezonów. Jak zatem umyć elewację z glonów i zanieczyszczeń komunikacyjnych?

Myjka ciśnieniowa – narzędzie niezbędne podczas czyszczenia elewacji

Myjka ciśnieniowa jest urządzeniem, które wykorzystasz także podczas samodzielnego mycia elewacji. Wybierz model posiadający regulowaną moc i siłę natrysku. Koniecznie dostosuj efekt do czyszczonego materiału i jego struktury. Sprawdź także rodzaj dyszy i poziom regulacji natrysku. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom powierzchni.

Myjąc elewację, kieruj strumień wody pod różnymi kątami. Zawsze zaczynaj od górnej części budynku i przesuwaj się ku jego dołowi. Z niewielkimi zabrudzeniami poradzi sobie sama woda. Jeśli jednak są mocniejsze, dodaj do wody odpowiedni preparat czyszczący dedykowany danemu rodzajowi elewacji. Cały proces czyszczenia możesz powtórzyć kilka razy.

Przed rozpoczęciem pracy przetestuj moc i jakość strumienia na niewielkim fragmencie elewacji. Najlepiej jest wybrać takie miejsce, które w razie, kiedy coś pójdzie nie tak, łatwo będzie zamaskować.

Pamiętaj o tym, że temperatura wody w myjce ciśnieniowej nie może być zbyt wysoka (może wpłynąć na odrywanie się kawałków elewacji).

Myjką ciśnieniową usuniesz kurz i szare zabrudzenia, natomiast w przypadku glonów i wykwitów, procedura mycia elewacji wygląda nieco inaczej.

Jak usunąć glony i wykwity z elewacji?

Jasny nalot na elewacji to nic innego jak wykwity solne. Często pojawiają się one po roku od budowy domu. Wykwity związane są ze zjawiskiem rozpuszczania się soli zawartej w klinkierze lub w zaprawie.

Woda wymywa ją na powierzchnię muru i w ten sposób „wychodzą” zacieki. Bywa, że do ich powstania przyczynia się mało skuteczna wentylacja. Jak się ich pozbędziesz? Na początku proponujemy mycie elewacji „na sucho”. Dopiero potem warto zastosować specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia klinkieru. Przeważnie są one na bazie kwasów. Naniesiesz je na powierzchnię za pomocą pędzla. Całość zroś wodą, a następne zaimpregnuj.

Usuwanie glonów z elewacji jak pozbyć się zielonego nalotu?

Zielony nalot na elewacji tworzą glony. Aby się ich pozbyć, konieczne są działania kilkuetapowe. Najpierw wyczyść elewację wodą – możesz do tego celu użyć myjki ciśnieniowej. Większe skupiska glonów usuniesz szczotką. Kolejny etap to aplikacja środka biobójczego. Kiedy już wykonasz powyższe czynności, zakonserwuj elewację środkiem z dodatkiem biocydów.

A jak ochronić elewację przed glonami? Warto o tym pomyśleć jeszcze na etapie tynkowania. Tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe cechuje odporność na korozję biologiczną, a także na rozwój grzybów, alg i bakterii. Tego rodzaju tynki również mniej się brudzą. Wpływają nie tylko na estetykę budynku (są niezwykle efektowne), ale także zabezpieczają jego ściany.

O elewację dbaj regularnie. Samodzielne mycie przeprowadzaj raz na rok. Natomiast co kilka sezonów dobrze jest gruntowne wyczyścić powierzchnię ścian zewnętrznych, zatrudniając doświadczonych fachowców.