Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zbrojeniach
Warto jest jednak wiedzieć, gdzie konieczne jest występowanie siatek zbrojeniowych, a gdzie możemy sobie je odpuścić w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Ponadto, zbrojenia trzeba wiązać, a także pamiętać o stosowaniu odpowiednich akcesoriów.
Czym się zbroi?
Jak wiadomo, beton jest świetnym i trwałym materiałem dobrze spisującym się w roli płyty w naszych domach. Jednocześnie jest on materiałem bardzo kruchym, przez co potrzebuje odpowiedniego wspornika w postaci stalowych drutów.
Stal zbrojeniową dzielimy względem klasy, gatunku oraz rozmiaru. To pierwsze to nic innego, jak określenie przeznaczenia stali względem określonych konstrukcji i warunków atmosferycznych. Posiadamy zarówno stale twardsze, stosowane głównie w budynkach o niskiej jakości betonu, jak i te bardziej elastyczne dla skrajnie innego przypadku. Pozostałe klasy to te odporne na wysokie temperatury przy występowaniu cieczy i gazów, występujące często w różnego rodzaju hutach, a także te będące wskazanymi w przypadku stawiania budynku na niepewnym gruncie.
W kwestii gatunku, występują trzy jego rodzaje, jednak najpopularniejszym z nich jest ten oznaczony symbolem St mówiącym nam, że jest to stal do ogólnego przeznaczenia i może być stosowana w każdym typie konstrukcji. Rozmiary stali zbrojeniowych to w zależności od miejsca występowania takie o średnicach przekroju 10, 12 i 16mm.
Gdzie powinny występować zbrojenia oraz jak to robić?
Idąc od samego dołu, siatki zbrojeniowe powinny występować już na samej płycie fundamentowej będącej jeszcze w ziemi, tylko w miejscach stop fundamentowych. Następnie, konieczne jest ich umieszczenie na fundamentach w obrysie domu niezależnie od tego, czy są wykonywane z szalunku z desek czy z pustaków betonowych. Różnica jest taka, że w tym przypadku występują one w formie koszy, czyli drutów połączonych strzemionami. Pamiętajmy jeszcze o pionowym postawieniu drutów w miejscach, w których planowane jest osadzenie słupów.
Wychodząc z ziemi i przechodząc już do pierwszej płyty na poziomie gruntu, również musimy pamiętać o zbrojeniach. Teraz już konieczne będzie zazbrojenie całej jej powierzchni. Robimy to w sposób osadzania drutów co około 20cm, a następnie położenia na nich prostopadle kolejnej warstwy w podobnych odległościach. Całość związujemy i gotowe. Taka sama czynność występuje przy płycie górnej.
Wszystko, co potrzebne do zbrojeń
Wiemy już, że stal zbrojeniowa jest priorytetem w tej kwestii. Konieczne jest natomiast jej wiązanie w celu stworzenia siatki. Do tego przydać może się nam klucz zbrojeniowy, który możemy gotowy zakupić w sklepie, a także stworzyć go sobie samemu. Oprócz tego, zaopatrzyć musimy się również w drut, którym wiązać będziemy nasze pręty.
Należy pamiętać jeszcze, aby po położeniu siatek zbrojeniowych na deskach szalunkowych, umieścić jeszcze dystanse zbrojeniowe, które sprawią, że wiązanie nie będzie na spodzie warstwy betonu, a pośrodku.