Dlaczego śruby mają różne rodzaje gwintów?

Na tak postawione pytanie można udzielić różnych odpowiedzi. Po pierwsze, śruba musi zapewniać jak najlepsze połączenie, a rodzaj gwintu wpływa na to, czy element złączny będzie w stanie spełnić swoją funkcję; dlatego o niektórych cechach gwintu informują już oznaczenia DIN śruby. Po drugie, ludzie w różnych częściach świata posługują się odmiennymi systemami miar, a co za tym idzie rozmaitymi standardami technicznymi.

Czym mogą różnić się poszczególne rodzaje gwintów śrub?

Połączenia śrubowe wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Z połączeń skręcanych korzysta chociażby budownictwo, motoryzacja, budowa maszyn, meblarstwo czy przemysł stoczniowy. W zależności od miejsca i sposobu wykorzystania połączeniom śrubowym stawia się różne wymagania odnośnie zdolności przenoszenia rozmaitych obciążeń, jednak zawsze muszą one zapewniać bezpieczeństwo konstrukcji. A ponieważ śruby łączą elementy z różnych materiałów i w różnych kształtach, każdorazowo muszą być dopasowane do konkretnego zastosowania. Stąd olbrzymia różnorodność elementów złącznych, a także ich poszczególnych części, w tym właśnie gwintów – opowiada nasz rozmówca z hurtowni śrub online Logis.

Śruby mogą mieć gwint na całej długości trzpienia (np. śruba DIN 961, śruba DIN 558) lub tylko na jego części (np. śruba DIN 931). Ze względu na kierunek wkręcania śruby wyróżnia się gwinty prawe i lewe. Kolejny podział dotyczy kształtu trzpienia śruby – gwint może więc być walcowy lub stożkowy, choć zdecydowanie częściej spotyka się ten pierwszy. Wreszcie gwint śruby może być zwykły, grubo- albo drobnozwojowy. W produkcji seryjnej najczęściej wykorzystuje się śruby z gwintem zwykłym. Tam, gdzie zachodzi konieczność częstego odkręcania i przykręcania śrub, najlepiej sprawdzają się gwinty grubozwojowe. Natomiast gwint drobnozwojowy zapewnia trwałość połączenia, utrudnia odkręcenie śruby, a więc również jej przypadkowe luzowanie.

Gwint metryczny a calowy – śruby europejskie i amerykańskie

W Europie najczęściej używa się śrub DIN, czyli z gwintem metrycznym o zarysie trójkątnym o kącie 60 stopni. Tak szeroki kąt gwintu gwarantuje wysoką wytrzymałość połączenia śrubowego dzięki zdolności do samohamowania. Jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązuje imperialny system miar, standardowym rozwiązaniem jest gwint calowy o kącie 60 lub 55 stopni.

Gwinty metryczne zgodnie z normą DIN oznaczane są symbolem M, ale wśród nich również możemy spotkać różne typy (stożkowe, trapezowe, okrągłe, trójkątne). Ponieważ gwinty śrub różnią się między sobą rozmiarami, przy wyborze trzeba kierować się tabelą skoków gwintów. Jeżeli podczas zakupów dla swojej firmy napotkałeś na jakiekolwiek trudności, najlepiej skonsultuj się z ekspertem. Pracownicy dobrej hurtowni śrub z pewnością udzielą ci przydatnych wskazówek.