Nowoczesne materiały do budowy domu – które warto poznać?

Budowa domu jest dla większości z nas jednym z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. To inwestycja, którą planujemy, a jednocześnie kształtujemy. Własne cztery kąty powinny stanowić nie tylko miejsce wypoczynku, ale również schronienie. Z uwagi na coraz częstsze anomalie pogodowe, a także duże zróżnicowanie temperatur w ciągu roku niezwykle istotna jest jakość elementów konstrukcyjnych. Z jakich materiałów wybudować dom swoich marzeń?

Technologia oraz materiały do budowy ścian zewnętrznych

Zanim budowa domu rozpocznie się na dobre, najpierw należy wybrać technologię do konstrukcji ścian. Inwestor może zdecydować się na dom energooszczędny, szkieletowy lub postawić na budownictwo pasywne. Najbardziej popularną metodą budowy w naszym kraju jest technologia murowana. Wykorzystywane są w niej następujące materiały budowlane:

– pustaki ceramiczne,

– bloczki z betonu komórkowego,

– silikaty,

– keramzytobeton.

Ceramiczne materiały budowlane

Chociaż ceramika wykorzystywana jest w budowie od wielu lat, materiały przez ten czas przeszły sporą ewolucję. Obecnie najczęściej wykorzystywane w budowie domów są pustaki ceramiczne, które posiadają porowatą strukturę i drążenia. Dzięki temu uzyskuje się większą izolację ścian. Do ich łączenia stosowana jest pianka poliuretanowa lub zaprawa. Materiały ceramiczne posiadają jednak jedną wadę – jest to najdroższe rozwiązanie, dostępne na rynku.

Materiały z betonu

Betonowe materiały budowlane to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Nowoczesne bloczki betonowe łączone są za pomocą cienkowarstwowej zaprawy klejowej. Beton komórkowy wyróżnia spośród pozostałych materiałów budowlanych najwyższy poziom izolacji termicznej. Ściana, konstruowana przy użyciu betonu komórkowego, może być jednowarstwowa i nie wymaga zastosowania dodatkowej izolacji. Do materiałów betonowych zalicza się również keramzytobeton. To połączenie tradycyjnego betonu z materiałem ceramicznym – keramzytem. Cechuje go niezwykła lekkość oraz nieskomplikowane łączenie. Jeśli keramzytobeton posiada specjalną wkładkę wewnątrz, dodatkowa izolacja nie będzie konieczna. Oba typy materiałów posiada w swojej ofercie betoniarnia Legnica.

Bloczki silikatowe

Bloczki silikatowe to materiały wapienno-piaskowe. Polecane są w głównej mierze tym inwestorom, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach budowy domu. Niestety bloczki silikatowe wykazują niską izolację termiczną, ale za to ściany z nich skonstruowane długo zatrzymują ciepło. Największą zaletą tego materiału budowlanego jest doskonała izolacja akustyczna.

Z jakiego materiału konstruować ściany działowe?

Do budowy ścian działowych może być zastosowany ten sam materiał, co do konstrukcji ścian nośnych. Najczęściej w ich budowie wykorzystywany jest keramzytobeton oraz bloczki silikatowe, które zapewniają lepszą izolację akustyczną, niż beton komórkowy i materiały ceramiczne. Bardzo popularne przy konstruowaniu ścian działowych są także płyty gipsowe – standardowe lub impregnowane. Jednak ich zakup generuje większe koszty, niż w przypadku pozostałych materiałów budowlanych.