Znaczenie i przykłady usług stolarskich w pracach remontowych

Usługi stolarskie mogą kojarzyć się raczej z dawnymi czasami, kiedy niepopularne były jeszcze inne materiały niż drewno. Pojawienie się odmiennych tworzyw i przemysłu spowodowało, że zakłady stolarskie odeszły w zapomnienie, a w ich miejsce pojawiły się fabryki masowo produkujące meble i artykuły drewniane. Stolarze, obawiający się o swoją profesję, odnaleźli jednak swoją niszę, i specjalizują się np. w pracach remontowych.

Na czym polegają usługi stolarskie współcześnie?

Masowo produkowane meble z fabryk są z pewnością łatwiej dostępne i tańsze aniżeli wersje na zamówienie, ale cechują się mniejszą trwałością, wytrzymałością i prestiżem. Obecnie coraz więcej potencjalnych mieszkańców przerzuca się na tzw. meble na wymiar, produkowane przez profesjonalnych stolarzy. Klienci najczęściej proszą o takie usługi jak, produkcja mebli biurowych i szaf na wymiar, projektowanie i instalowanie zabudowy kuchennej, cięcie płyt meblowych.

Wiele zakładów stolarskich ma również w swojej ofercie ciekawą opcję renowacji starego wyposażenia mieszkań. Stolarze częstą łączą inne profesje, np. instalatorskie czy montażowe. Nie straszne są wykończenia techniczne czy kompleksowe remonty biur, a także instalacje listew, słupków, mocowań, uchwytów. Zakłady stolarskie czasem poszerzają swoją ofertę o instalację wyposażenia AGD i RTV oraz oświetlenia.

Współcześnie stolarz staje się profesją interdyscyplinarną.

Czy są zawody podobne do stolarza?

Paradoksalnie, stosunkowo podobną profesją do stolarski jest cieśla, ponieważ również zajmuje się w swojej pracy drewnem.

Cieśla zajmuje się jednak przede wszystkim wykonywaniem elementów wchodzących w skład konstrukcji budynków, głównie dachów. Stolarz zajmuje się sprzętem ściśle ruchomym. Zdarza się jednak, że zakłady stolarskie wykonują również prace związane z budownictwem, przede wszystkim konstruowanie schodów, wykonywanie podłóg, drzwi czy ram okien – mówi ekspert z firmy PHUP Texon.

Należy jednak zapamiętać, że stolarz najczęściej zajmuje się wykonywaniem mebli i przedmiotów codziennego użytku, a także pracami remontowymi. Doświadczeni profesjonaliści wykonują elementy wyposażenia wnętrz z wieloma zdobieniami i o skomplikowanej konstrukcji, a początkujący zajmują się głównie prostymi pracami. Najlepiej poszukiwać sprawdzonych warsztatów i zakładów oferujących kompleksowe usługi związane z remontem, budownictwem oraz produkcją mebli. Stolarz jest przede wszystkim rzemieślnikiem odpowiedzialnym za obróbkę i twórczą kreację. Jak pokazują statystyki, popyt na usługi stolarskie wcale nie uległ zmniejszeniu i do dziś wiele osób poszukuje sprawdzonych specjalistów.