Na czym polega układanie gontu bitumicznego?
Czym jest gont bitumiczny?
Gont bitumiczny to materiał wykorzystywany do pokrycia dachów o kącie nachylenia od 12 do 80 stopni. Do jego produkcji wykorzystywana jest papa wzmocniona wytrzymałym włóknem szklanych. Jeszcze kilka lat temu surowiec ten stosowano głównie na budynkach gospodarskich, garażach, halach produkcyjnych bądź warsztatach. Dziś gont to eleganckie pokrycie dachowe, które doceniane jest ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne czy wilgoć. Dodatkowo gont bitumiczny jest niezwykle łatwy w montażu i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Co jest potrzebne do montażu gontu bitumicznego?
Przed rozpoczęciem mocowania poszczególnych elementów gontu bitumicznego, warto przygotować najpotrzebniejsze akcesoria. Należą do nich: młotek oraz zszywacz, długa poziomica, miarka, szpachelka, specjalny klej, nożyce dekarskie, szczotka dekarska, a także pojemnik przeznaczony do podgrzewania lepiku (byle nie plastikowy). Jak widać, do montażu gontu nie potrzeba drogich urządzeń. Przed instalacją trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie obróbki blacharskie znajdujące się w miejscu połączeń dachu ze ścianami. W ten sposób można wyeliminować potencjalne usterki, które później przyczyniają się do zamakania murów budynku.
Przygotowanie podłoża
Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych oraz akcesoriów montażowych podpowiadają, jak przygotować więźbę przed mocowaniem:
Połacie dachowe przed montażem gontu bitumicznego należy pokryć deskami. Powierzchnia pod materiałem musi być równa i sztywna. Najlepiej wykorzystać do tego deski, płyty wiórowe, popularne płyty OSB lub MFP. Ważne, by podłoże były wodoodporne. W przeciwnym razie deski zgniją pod wpływem obfitych deszczów i wilgoci. Tak przygotowane krokwie stanowią idealną bazę do tego, aby rozpocząć instalację.
Montaż gontu bitumicznego krok po kroku
Gont bitumiczny należy układać rzędami. Każdy pas nachodzi mniej więcej o pół gontu na wyżej położony. Aby poszczególne pasy były równe, warto użyć długiej poziomicy. Cały montaż trzeba rozpocząć od okapu. Każdą część należy dokładnie przybić za pomocą gwoździ lub zszywek. Nachodzące na siebie pasy przykryją gwoździe, dzięki czemu całość będzie się prezentowała niezwykle elegancko.
Niektóre gonty bitumiczne należy przykleić specjalnym klejem. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje się wtedy z mocowania gwoździami. Są one wymagane w każdym wypadku. Czasami producenci spód gontu pokrywają paskami kleju, który pod wpływem podwyższonej temperatury rozpuszcza się, dzięki czemu pokrycie jest od razu gotowe do przytwierdzenia. Taki materiał jest rozdzielany w opakowaniach specjalną folią. Pamiętajmy o tym, by jej nie usuwać, ponieważ gont przyklei się do siebie.