Czy można postawić garaż na działce rolnej?

Szczęście uśmiecha się do wielu osób, zwłaszcza w najmniej oczekiwanym momencie. Może się okazać, że w spadku po dalekim krewnym otrzymamy dom lub działkę, na której taki obiekt można postawić. Któż by z tego nie skorzystał? Jak sprawy wyglądają w przypadku działki rolnej?

Garaż na działce rolnej – o czym pamiętać?

Przymierzając się do jakiejkolwiek inwestycji, która obejmuje zabudowę na działce, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy niezwłocznie wypełnić potrzebne dokumenty i starać się o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Posiadając działkę, która ma status działki budowlanej, postawienie garażu na zgłoszenie czy pozwolenie nie powinno stanowić większego problemu. Schody mogą zacząć się, gdy nie posiadamy wspomnianego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy przede wszystkim znać przeznaczenie działki, np. rolna, siedliskowa, inwestycyjna czy budowlana. W planie budowlanym znajdują się wszelkie niezbędne wytyczne, które określają czy dopuszczona jest możliwość zabudowy w danym zakresie. Ponadto trzeba znać dokładne cechy konstrukcji, takie jak wysokość, wielkość czy kąt nachylenia dachu. Ponadto warto dowiedzieć się, jakie obiekty można budować w danej gminie i na jakim terenie. Brakuje Ci miejsca na działce? Zdecyduj się na garaż, który możesz wybudować na działce rolnej. Pożyczka na raty umożliwi Ci sfinalizowanie całej transakcji zakupu i montażu konstrukcji.

Pozwolenie na budowę garażu – czy zawsze jest potrzebne?

Przepisy budowlane zmieniają się nieustannie, dlatego warto śledzić te, które nas obejmują lub interesują, by być na bieżąco i orientować się, jakie dokumenty należy wypełniać i dostarczać do stosownych dokumentów. Nowelizacja ustawy, która miała miejsce w 2017 roku, artykuł 29 ustęp pierwszy informuje, że bez pozwolenia można wybudować parterowy budynek gospodarczy, w tym garaż, którego maksymalna powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 metrów kwadratowych. Ponadto na każde 500 metrów kwadratowych działki przypadać może do maksymalnie dwóch takich budynków. Warto pamiętać, że budynki parterowe mogą, ale nie muszą mieć użytkowego poddasza.

Bardzo ważnym aspektem jest usytuowanie jakiegokolwiek obiektu na działce, między innymi garażu, np. blaszanego. Budynki należy sytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odpowiedniej odległości. Nie może ona być mniejsza niż 4 metry w przypadku, gdy budynek jest zwrócony ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy. Ponadto odległość nie może być mniejsza niż 3 metry w przypadku budynku, który jest zwrócony ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Jak widać, budowa garażu na działce rolnej nie musi być taka problematyczna i skomplikowana, na jaką wygląda. Wszystko jest kwestią zapoznania się i przeanalizowania poszczególnych przepisów prawnych. W razie potrzeby warto sprawę skonsultować ze specjalistą, który upewni nas w przekonaniach lub odwiedzie od danego pomysłu i zaproponuje satysfakcjonującą alternatywę. Chcesz wybudować garaż na działce rolnej? Pożyczka na raty to idealny zastrzyk gotówki, za pomocą której opłacisz całą inwestycję.